You have no items in your shopping cart.
HANDLEBAR RISER/TOP CLAMP KITS
Machined from billet aluminum
Sold as a kit of two risers, one-piece top clamp and all necessary hardware
Available for handlebars that have a 1" or 1 1/2" diameter clamping area
Risers tapped for 1/2"-13 bolts
Made in the U.S.A.
Check Out Monsters on Machines Stickers
Vintage-inspired monster machine decals, racing art, hot rod stickers, snowmobile graphics, and more.
Visit Monsters on Machines eBay Store
Machined from billet aluminum
Sold as a kit of two risers, one-piece top clamp and all necessary hardware
Available for handlebars that have a 1" or 1 1/2" diameter clamping area
Risers tapped for 1/2"-13 bolts
Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Riser |
| Type | Handlebar |
| Style | Straight |
| Model | Big Buffalo |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Material | Billet Aluminum |
| Features | Includes Clamp |
| Diameter - Thread Size | 1/2-13 |
| Rise | 6" |
| Pullback | 0" |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Units | Set |
| Riding Style | Street |
Package info
| Weight | 4.34 lbs |
| Height | 1.9 |
| Length | 11.8 |
| Width | 11.8 |
Check Out Monsters on Machines Stickers
Vintage-inspired monster machine decals, racing art, hot rod stickers, snowmobile graphics, and more.
Visit Monsters on Machines eBay Store
